Mickey Gjerris
Lektor
Mickey Gjerris er lektor i bioetik. Han forsker i de etiske aspekter af menneskets forhold til naturen, herunder særligt klimaforandringerne, bioteknologi anvendt på dyr og planter, nanoteknologi mm. Derudover arbejder han med spørgsmål som natursyn, miljøetik, dyre-etik og mere eksistentielle spørgsmål omkring forskellige forståelser af "det gode liv" og meningen med livet, universet og alt det der.
Mulige interessekonflikter
Han modtager honorar for offentlige foredrag givet ved kirker, Folkeuniversitetet, kommunale institutioner o.l. samt bidrager med præsentationer og afholder workshops i forskellige sammenhænge, såsom for offentlig administration (såsom ministerier), NGOer, firmaer (såsom Novo Nordisk). Han modtager nogle gange honorar for dette.
Mickey skriver også bøger, bogkapitler, klummer og blogindlæg for forskellige parter, såsom aviser (f.eks. Kristeligt Dagblad), organisationer og forlag. Herfor modtager han som oftest betaling og/eller royalties.
Mickey Gjerris er medlem af en tænketank hos Sustania (Danmark), der har til formål at skabe rammerne for en omstilling til et bæredygtigt samfund. Tænketanken er grundlagt november 2020.
Han modtager ikke betaling for dette.
ID: 4230690
Flest downloads
-
30728
downloads
Earth on fire: climate change from a philosophical and ethical perspective
Publikation: Bog/antologi/afhandling/rapport › Bog › Forskning › fagfællebedømt
Udgivet -
7472
downloads
After Dolly - ethical limits to the use of biotechnology on farm animals
Publikation: Bidrag til tidsskrift › Tidsskriftartikel › fagfællebedømt
Udgivet -
4395
downloads
The price of responsibility: ethics of animal husbandry in a time of climate change
Publikation: Bidrag til tidsskrift › Tidsskriftartikel › fagfællebedømt
Udgivet